אודות

החזון: עושים דרמה שואפת לשינוי חברתי, המגיע מתוך יכולתו של הפרט לנוע, להתפתח ולהיפתח לרעיוניות חדשה. הכלי התיאטרוני מהווה זרז חוויתי ומשמעותי בדרך לשינוי.


אנו בעושים דרמה שואפים להגיע לכמה שיותר בני הנוער בישראל, בכדי להעלות למודעות את משמעות הבחירה והשלכותיה כפי שבאה לידי ביטוי בחיי היומיום שלהם. ובכך להביא לצמצום התנהגויות סיכוניות לעומת חיזוק החוסן הנפשי. אנו מאמינים בדיאלוג אמיתי וכן עם בני הנוער, בגובה העיניים, מתוך תפיסה שרק מבט ישיר ושיחה כנה ופתוחה, יכולים להוביל לשינוי בחשיבה ובעמדות ומתוך כך לאפשר גם שינוי בפעולה ועשייה. אנו מזהים את הלחצים בהם נמצאים בני הנוער כיום, ופונים אליהם דרך תיאטרון פורום בכדי לקדם את תהליך השינוי ולתת להם להתנסות בהתמודדות עם מצבים מלחיצים "בזמן אמת" על הבמה.
ההצגות שלנו עוסקות בדילמות מן החיים כפי שהן באות לידי ביטוי בחיי היומיום, ומאפשרות לראות על הבמה, דרך משחק, לאן מובילה כל בחירה ומה יכול להתרחש אחרת אם רק נפעל מתוך מודעות ונפעיל שיקול דעת.

עושים דרמה - הצגות וסדנאות אינטראקטיביות לבני נוער למניעת התנהגויות סיכוניות בשילוב "תיאטרון פורום" עושים דרמה הוקמה על ידי אנשי חינוך, טיפול, חברה ותיאטרון, המאמינים בשינוי חברתי וחותרים להשגתו מתוך עבודה מרובה עם בני נוער והיכרות מעמיקה עם הדילמות והלחצים המאפיינים את גיל ההתבגרות, אנו פונים לבני נוער בדרך ייחודית על מנת ליצור דיאלוג אמיתי ולהוביל שינוי..
אנו מביטים בבני הנוער בגובה העיניים, ובוחנים את האתגרים מולם הם ניצבים. באמצעות הכלי התיאטרוני אנו מעלים סיטואציות מחיי המתבגרים, באופן שאינו שיפוטי, כך ניתנת להם הזדמנות אמיתית לבחון את האופן בו הם מקבלים החלטות ואת השלכותיהן. אנו מאמינים כי יש להקנות לבני הנוער כלים פרקטיים להתמודדות עם לחצים חברתיים, הפעלת שיקול דעת ולקיחת אחריות אישית וחברתית על מעשיהם.

שיטת העבודה של עושים דרמה מאפשרת להם לחוות זאת כאשר היא מפגישה אותם עם דילמות ויוצרת עבורם מרחב בו הם יכולים לפעול ואף לשנות את הסיטואציות בזמן אמת. הייחוד שלנו הוא הצגה באינטראקטיביות, כלומר, בני נוער שותפים פעילים על הבמה. הם שותפים בבניית העלילה ומתמודדים על הבמה עם סיטואציות חברתיות מורכבות. פעילותינו מבוססת על פי המודל של אוגוסטו בואל "תיאטרון הפורום". הרעיון העומד בבסיסו הוא, שכל צופה יכול לעלות ולהחליף את אחד השחקנים ולהציע פתרונות למצבים שראה על הבמה. העלייה לבמה מאפשרת לבן הנוער לחוות על בשרו את ההשלכות לבחירות שעשה, בעודו מתמודד עם הסיטואציות שנוצרו בהצגה. התוצאה היא חוויה רב מימדית של בני הנוער, בלקיחת אחריות במתרחש על הבמה ושותפות במתן פתרונות אלטרנטיביים לסיטואציות השונות תוך יצירת כלים אפקטיביים להתמודדות.