סדנאות

הצוות המקצועי של עושים דרמה מציע סדנאות תיאטרון אינטראקטיביות למניעת התנהגויות סיכוניות. סדנאות העוסקות במגוון נושאים כגון: מניעת שתית אלכוהול, גלישה בטוחה ברשת, התמודדות עם פיתויים בגיל ההתבגרות, בריונות ואלימות, קבלת האחר וכדומה. אנו מתאימים סדנא לכל צורך העולה מהשטח.

מחקרים הוכיחו ששיתוף חוויתי ובלתי אמצעי של בני הנוער משפיע על התנהגותם מעבר לכל מערך דידקטי או פרונטאלי. דרך הכלים התיאטרוניים, המתבגרים עוברים חוויה רב חושית, בעקבותיה מתאפשר להם לזהות מצבי סיכון בסיטואציות שונות וללמוד כיצד ניתן לבחור בחירות מודעות, מצפוניות וערכיות. הרעיון המרכזי הוא שכל נער היינו משתתף פעיל בתוך הסיטואציות שעלות בסדנא. השיתוף האקטיבי מאפשר לנער לחוות "על בשרו" את ההשלכות לבחירות שעשה ולהבין לעומק את האחריות שיש עליו לקבל. הוא מתמודד בסדנא עם סיטואציות תיאטרוניות המדמות את המציאות הקרובה לו ומאלצות אותו לצאת מאזור הנוחות של -לי זה לא יקרה- ולקחת חלק פעיל, להפעיל שיקול דעת ולמצוא פתרונות אופרטיביים. במהלך הסדנאות נבדוק עם אילו פיתויים מתמודדים בני הנוער, אילו לחצים מופעלים עליהם ומה מנתב את דרכם להכרעה בין התדרדרות למניעה. נבחן את הגבולות החיצוניים והפנימיים המסייעים להם וננסה לתת כלים פרקטיים לזיהוי והתמודדות עם סיטואציות חברתיות. הסדנאות מותאמות לקבוצות קטנות ואנטימיות (עד כיתה) והן בנויות מסצנות הניתנות ומבויימות ע"י מנחה-שחקן. התלמידים מקבלים זמן לשנן וללמוד את הסצנה ועולים לשחק אחד מול השני ומולו.הסדנאות יכולות להיות חלק מתכנית בת כשישה מפגשים, או יותר, ששיאם אחת מההצגות של עושים דרמה או לעמוד בפני עצמן. צוות עושים דרמה ערוך להתאים סדנא לכל צורך שעולה בשטח.

מפגשי הורים-מתבגרים

במפגש בין מתבגרים להוריהם צפים קונפליקטים רבים. דרך הכלי התיאטרוני צפות ועולות דילמות הלקוחות מחיי היומיום, כך שניתן לגשר על פערי הידע ולעסוק בנושאים הקשורים בנוכחות הורית, הקשבה ותקשורת פתוחה בין הורים לילדיהם. כחלק מהתהליך אנו מציעים לצפות באחת מהצגותינו- "להוציא את השד מהבקבוק" או "איי לייק יו" העוסקות בשיבוש יכולת השיפוט והבחירה של בני הנוער, ונותנות כלים אפקטיביים להתמודדות. לאחר צפייה משותפת יתחלק הקהל לשתי קבוצות- קבוצת המתבגרים וקבוצת ההורים. המתבגרים יעברו סדנת עיבוד להצגה דרך כלים תיאטרונים, על מנת להעמיק. הסדנא מתמקדת בתקשורת בין ההורים לילדיהם ומדמה דיאלוגים מורכבים בזמן של קושי וקונפליקט. שני הצדדים זוכים להיכנס לרגע לנעליו של הצד השני, ועקב כך יכולים לתת לצד השני מפתחות שייסעו לו בזמן אמת לתקשר איתם טוב יותר.

עבודה עם צוותים חינוכיים

מתוך הניסיון שצברנו לאורך השנים הבנו עד כמה חשוב לעבוד לא רק עם בני הנוער אלה גם עם המעטפת שמקיפה אותם. ולכן אנו משקיעים רבות בעבודה עם צוותים חינוכיים. יחד, דרך הבמה והכלי התיאטרוני, אנו מעלים סוגיות ודילמות חינוכיות, מאפשרים להם להיכנס לנעליהם של המתבגרים איתם הם עובדים, ומעבדים ביחד סיטואציות חינוכיות בהם הם נתקלים. בחירת הסצנות לעבודה עם צוותים חינוכיים נעשית לאחר בירור ושיחה מעמיקה עם נציג הצוות. יחד אנחנו בוחרים את המינון הנכון ומשלבים בין סצנות מעולמם של בני הנוער לבין סצנות בהם מעורב מבוגר משמעותי. האפשרויות הן רבות: החל מהתמודדות עם עישון של תלמידים, עד לחזרה של נער מאשפוז בשל אובדן הכרה בגלל שתיית אלכוהול,סיטואציות חברתיות, השפעת הרצון להצליח ותחרותיות בתחומים הלימודים ועד להתמודדות של הצוות עם הליצן של הכיתה והפרעות משמעת.